Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Múzea a kultúra

Archeologické múzeum Veľkej Moravy v Bojnej

ARCHEOLOGICKÉ MÚZEUM VEĽKEJ MORAVY V BOJNEJNajvýznamnejšie nálezy z hradiska Valy, ako i ostatných miestnych archeologických lokalít sú vystavené v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej, ktoré sa nachádza v centre obce v budove obecného úradu. Múzeum má pre svojich návštevníkov pripravené niekoľko stoviek archeologických nálezov, ktorým dominujú ranokresťanské pamiatky zo začiatku 9. storočia preukazujúce prítomnosť a šírenie kresťanstva na našom území ešte pred príchodom Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.

Konkrétne sa jedná o súbor šiestich pozlátených reliéfnych plakiet z prenosného oltára. Na plaketách sú vytepané krátke texty, ktoré sú prvými dôkazmi použitia písma u stredoeurópskych Slovanov. Okrem plakiet je unikátom i zvon so železným srdcom, ktorý objavil v roku 1997 J. Jánošík v spodnej časti severozápadného valu hradiska. Tento zvon je totiž unikátom v celej strednej Európe a je typovo zhodný s doteraz najstarším zachovalým kresťanským bronzovým zvonom, ktorý sa našiel v talianskom Canine.

Pamätná izba Alexandra Rudnayho v Krušovciach

PAMÄTNÁ IZBA ALEXANDRA RUDNAYHO V KRUŠOVCIACHAko už samotný nadpis naznačuje, v Krušovciach 16 rokov pôsobil jeden z najvýznamnejších mužov Uhorska, Alexander Rudnay, ktorý sa narodil 4. októbra 1760 vo Svätom Kríži nad Váhom (súčasné Považany). Bol nielen osvietenským vzdelancom, cirkevným a národno-kultúrnym dejateľom, hlásateľom náboženskej a cirkevnej tolerancie, vytrvalým zástancom Bernolákovcov, arcibiskupom, kniežaťom, kardinálom a uhorským prímasom, ale i prvým Slovákom, ktorý bol po palatínovi druhým najvplyvnejším mužom Uhorska. Na počesť tohto významného Slovenského národovca zriadila obec v roku 2005 Pamätnú izbu Alexandra Rudnaya, ktorá sprevádza svojich návštevníkov významnými momentmi jeho života, približuje im jeho literárnu tvorbu, ale i život a pôsobenie v krušovskej farnosti. Do pamätnej izby možno nahliadnuť v ktorýkoľvek deň po dohode s obecný úradom.

Muzeálna expozícia Ľud pod Marhátom v dávnej minulosti

MUZEÁLNA EXPOZÍCIA ĽUD POD MARHÁTOM V DÁVNEJ MINULOSTIPri návšteve Nitrianskej Blatnice určite nevynechajte prehliadku stálej muzeálnej expozície s názvom „Ľud pod Marhátom v dávnej minulosti“, ktorá návštevníkovi ponúka prehliadku archeologických nálezov z lokality Rotundy sv. Juraja, ale i okolitých obcí regiónu Marhát. Expozícia sa môže pochváliť exemplármi ako sú vzácna košíčková náušnica, prstene, kľúč od rotundy z 9. až 10. storočia, kostrou muža z obdobia včasného stredoveku, ale i modelom palisádového dvorca z Ducového, či modelom staroslovienskeho obydlia s vnútorným zariadením.

 

Apponyiho poľovnícke múzeum

APPONYIHO POĽOVNÍCKE MÚZEUMOd roku 1993 je pre návštevníkov obce Oponice v renesančnej budove Malého kaštieľa, ako ho zvyknú domáci nazývať, otvorené Apponyiho poľovnícke múzeum.Nachádza sa v ňom mnoho exponátov viažucich sa na rod Apponyiovcov, Bartakovičovcov a bernolákovských kňazov, ktorí pôsobili v Oponiciach na prelome 18. a 19. storočia. Návštevníkov určite zaujmú obrazové zbierky, d obový mobiliár, časť bernolákovskej knižnice, poľovnícke trofeje, či sakrálne predmety z miestneho kostola. Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná tiež i výstava artefaktov spojeneckých lietadiel z Tribečského pohoria, ktoré tu havarovali na sklonku druhej svetovej vojny.Návštevu múzea je možné spojiť s prehliadkou Apponyiovskej hrobky pri kostole svätého Petra a Pavla, kde sú pochovaní predstavitelia tohto starobylého rodu. Sprístupnená býva na sviatok Všetkých svätých. V kostole dala postaviť grófka Žofia Apponyiová jednomanuálový organ, na ktorom sa organizujú pravidelné organové koncerty, najmä na sviatok patrónov kostola.

Apponyiovská knižnica

APPONYIOVSKÁ KNIŽNICA

V nádhernom prostredí anglického parku sa nachádza bývalé sídlo šľachtickej rodiny Apponyiovcov. V súčasnosti je tento zrekonštruovaný Veľký renesančný kaštieľ známy v širokom okolí ako luxusný hotel s nadštandardnými službami. Milovníci histórie by si určite nemali nechať ujsť návštevu jeho severného krídla, do ktorého sa po desiatkach rokov znovu vrátila slávna Apponyiovská bibliotéka s takmer 17 300 zväzkami vzácnych kníh. Apponyiovská knižnica ukrýva vo svojich poličkách okrem iných, aj diela rímskych pápežov, súkromnú korešpondenciu francúzskych kráľov, kardinálov Richelieu a Mazarina, Jany z Arku, všetky Dumasove romány či diela Goetheho, Schillera, Kanta a Fichteho, Galileiho, Newtona a i.

Tribečské múzeum v Topoľčanoch

TRÍBEČSKÉ MÚZEUM V TOPOĽČANOCH

Ak patríte medzi milovníkov histórie, archeológie, muzeológie, či prírodných vied určite si prídete na svoje pri návšteve Tribečského múzea v Topoľčanoch, ktoré svoju históriu začalo písať v roku 1961. Od svojho vzniku zhromaždilo múzeum viac ako 81 500 predmetov, ktoré sú súčasťou jeho zbierkového fondu. Medzi najvýznamnejší z nich patrí nález fosílnych zvyškov čeľustí s klami treťohorného mastodonta, ktoré sú unikátom nielen na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle. Múzeum má pre vás pripravenú stálu expozíciu s názvom Príroda stredného Ponitria, kde si môžete prehliadnuť nielen neživú prírodu a typických predstaviteľov rastlinstva a živočíšstva stredného Ponitria, ale i spomínané čeľuste s klami mastodonta. Okrem stálej expozície má múzeum pre svojich návštevníkov neustále pripravené rôzne tematické výstavy, prednášky, semináre, tvorivé dielne a iné podujatia.

Topoľčany, mekka moderného i tradičného umenia

TOPOĽČANY, MEKKA MODERNÉHO I TRADIČNÉHO UMENIA

Kultúra, umenie a spoločenské podujatia sú významnou súčasťou každodenného života mesta. Presvedčiť sa o tom môžete i pri návšteve Galérie mesta Topoľčany, ktorá pre vás pravidelne organizuje nielen výstavy a vernisáže slovenských, ale i medzinárodne uznávaných umelcov, nedá nám nespomenúť aspoň niekoľkých významných z nich, ktorí v Galérii mesta Topoľčany vystavovali svoje diela: Ludivine Allegue (Francúzsko), Ladislav Schovanec (Francúzsko), mnohí umelci z Českej republiky, Ukrajiny, Srbska, Švajčiarska, Polskej republiky, Veľkej Britán ie, ale aj umelci zo Slovenska ako napríklad Ladislav Záborský, Jozef Vydrnák, Milan Lukáč, Marián Mikloš, Mikuláš Klimčák alebo Združrnie výtvarných umelcov stredného Slovenska. Propagáciu moderného umenia a kultúry zabezpečuje občianske združenie Nástupište 1-12, ktoré sa nachádza v podchode topoľčianskej autobusovej stanice. Pri vašej návšteve tohto multimediálneho priestoru sa môžete prostredníctvom výstav,hudobných koncertov, ale i rôznych prezentácií a vzdelávacích aktivít zoznámiť s prácou nadaných mladých ľudí nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Pokiaľ patríte medzi fanúšikov strieborného plátna určite si nenechajte ujsť návštevu topoľčianskeho kina, ktoré v súčasnosti využíva jedno z najmodernejších premietacích zariadení na Slovensku, čím ešte viac divákovi umocňuje filmový zážitok.

Naivné divadlo z Radošiny

NAIVNÉ DIVADLO Z RADOŠINYRadošina je miestom, kde sa divadelná scéna môže  pochváliť viac ako 90 ročnou históriou. Aj vďaka tomu v 60. rokoch minulého storočia uzrelo svetlo sveta malé ochotnícke divadlo, ktoré však v priebehu niekoľkých desaťročí dobylo svojím svojráznym humorom divadelnú scénu Slovenskej republiky. Radošinské naivné divadlo malo svoju premiéru 25. decembra 1963 v miestnom klubovom divadielku a do dnešného dňa sa môže pochváliť 55 hrami, uvedenými vo viac ako 7 700 predstaveniach, ktoré videlo takmer 2 700 000 divákov. Svoju popularitu na Slovensku ale i v zahraničí získalo najmä vďaka charakteristickému ľudovému humoru a svojráznemu spôsobu nazerania na svet.

Na bohatú divadelnú históriu nadviazalo v roku 2000 aj divadlo Hlavina, ktoré patrí v súčasnosti medzi jeden z najobľúbenejších divadelných súborov okresu Topoľčany. Neváhajte a príďte sa i vy pozrieť na niektoré z jeho predstavení.

Stredovek na Oponickom hrade

STREDOVEK NA OPONICKOM HRADE

Súboje šermiarov, streľba z historických zbraní, či úsmevný pohľad na stredoveké dejiny, to všetko je pripravené pre návštevníkov tradičného podujatia Stredovek na Oponickom hrade, ktorý sa teší veľkej obľube a návštevnosti.

Pri svojej návšteve môžete stretnúť stredovekých bojovníkov, rytierov, či panovníkov, gurmáni môžu ochutnať tradičnú stredovekú kuchyňu, prípadne si na vlastnej koži vyskúšať streľbu z luku.

 

Otváranie plaveckej sezóny otužilcov v regióne

OTVÁRANIE PLAVECKEJ SEZÓNY OTUŽILCOV V REGIÓNEV prípade, že patríte medzi milovníkov kúpania v chladnej vode a príjemnej zábavy, určite nevynechajte Otváranie plaveckej sezóny otužilcov, ktoré m á pre vás obec Nemečky pripravené. Už od roku 2002 sa Ľadové medvede z celého Slovenska pravidelne schádzajú pri vodnej nádrži, aby po zaspievaní svojej hymny slávnostne otvorili plaveckú sezónu otužilcov. Napriek tomu, že počas prvých ročníkov sa akcie nezúčastnilo ani 40 ľadových medveďov, každým rokom sa ich počet zvyšuje. Jubilejný 10. ročník dokonca zaznamenal účasť viac ako 150 otužilcov nielen z blízkeho okolia, ale aj z Bratislavy, Košíc či Popradu.

 

Nemečky, obľúbené miesto pútnikov

NEMEČKY, OBĽÚBENÉ MIESTO PÚTNIKOV

Kresťanstvo bolo a neustále je podstatnou súčasťou života slovenského národa. V okolí Nemečiek zohrávalo už od nepamäti významnú úlohu, čomu nasvedčujú aj kultúrne pamiatky obce. Všetky sú totiž úzko späté s týmto náboženstvom. Za zmienku stojí napríklad obecná zvonica, ukrývajúca zvon z roku 1864, drevený kríž, ktorý sa v obci nachádzal už od nepamäti, kamenná socha Panny Márie s dieťatkom z roku 1714, či kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Pri neďalekom lesnom rázcestí sa nachádza Obrázok, pri ktorom sa v 17. a 18. storočí zastavovali zástupy veriacich smerujúcich k pútnickým miestam na Považí. Napriek tomu, že v súčasnosti touto oblasťou už žiadny pútnici neprechádzajú, neustále tu panuje priam nadpozemská atmosféra a pokoj.

Kultúrne podujatia v Krušovciach

KULTÚRNE PODUJATIA V KRUŠOVCIACH

Pre každé dieťa, ktoré túži byť zvieratkom, indiánom, stredovekým rytierom, či princeznou, obec Krušovce každoročne usporadúva maškarný ples. Podujatia určené pre našich najmenších však pokračujú počas celého roka v obecnej knižnici formou Rozprávkových čítaní. V júni je to už tradične Medzinárodný  deň detí a v decembri privítanie sv. Mikuláša spojené s odovzdávaním darčekov. Pre milovníkov kultúry a športu má obec pripravený tiež bohatý program. Medzi tradičné podujatia patrí Veľkonočná a Vianočná výstava, Výstava ovocia a zeleniny, ale i Stavanie mája, spojené s bohatým kultúrnym programom, či vyhľadávaný Festival dychových hudieb, ktorý má viac ako 10 ročnú tradíciu. Športovcom sú určené najmä Školské majstrovstvá Nitrianskeho kraja v cezpoľnom behu žiakov a žiačok základných a stredných škôl, ktoré sa pravidelne organizujú v historickom parku v spolupráci s Ministerstvom školstva SR a Slovenskou asociáciou športu na školách.

Židovský cintorín v Topoľčanoch

Židovský cintorínPodľa Starého zákona dôstojné pochovávanie zosnulých patrí k najvyšším  hodnotám židovskej tradície. Cintoríny sú základným kameňom každej židovskej obce pri jej založení a Židia ich považujú  za posvätné miesta. Je príkazom ísť sa pokloniť a modliť na rodičovský hrob a hroby duchovných predstaviteľov, každý rok, v deň ich smrti.

Židovský cintorín  na Krušovskej ulici  v Topoľčanoch bol založený koncom 19. stor. Vchod do cintorína vedie cez obradnú sieň v ktorej pohrebné bratstvo viedlo pohrebné obrady a modlitby. Nad vchodom do obradnej siene je umiestnená mramorová tabuľa s hebrejským nápisom: „K miestu odpočinku každého živého“. Hroby sú usporiadané v radoch z juhu na sever. Mŕtvych pochovávali s hlavou na západ, aby mali oči upreté na východ smerom k Jeruzalemu. Duchovní predstavitelia sú pochovaní v západnej časti cintorína.

Na topoľčianskom cintoríne odpočívajú viaceré významné osobnosti slovenského židovstva: topoľčianski vrchní rabíni Filip Schlesinger a Emanuel Schlesinger, rabíni Abraham Prager, Ignac Schweiger, Emanuel Deutsch, Salom Schreiber, Heinrich Fűrst,  starostovia náboženskej obce Izrael Friedmann, Jakub Ekstein, Moric Berbfeld a Šalamún Gellei. V Topoľčanoch sú pochovaní aj potomkovia významného bratislavského rabína Chatama Sofera ako aj 62 obetí masovej vraždy zo septembra 1944, ktorá sa udiala  pri obci Nemčice.


Od 28. októbra 2010 je v priestoroch Židovského cintorína v Topoľčanoch stála výstava s názvom "Z dejín židovskej komunity v Topoľčanoch", ktorá Vám priblíži život miestnej židovskej komunity, v minulosti významne dotvárajúcej kolorit mesta. Zároveň tam tiež nájdete pamiatku na tých, ktorí sa stali obeťami holokaustu. Výstava pozostáva z 15  tematických okruhov: história Židov v Topoľčanoch, židovská kultúra, podiel   Židov na hospodárskom  a spoločenskom živote v meste v 1. polovici 20. stor.,  židovské školstvo,  židovské stavby, obdobie 2. svetovej vojny – riešenie židovskej otázky, židovský kódex, deportácie Židov, obete holokaustu, pogrom v Topoľčanoch, odhalenie pamätnej tabule obetiam holokaustu,  ospravedlnenie Mestského zastupiteľstva v Topoľčanoch za udalosti počas pogromu,  spomienky topoľčianskych  rodákov a  projekty a práce študentov o židovskej komunite.

Motto výstavy:  "Na pamiatku minulým a pripomienku budúcim generáciám..."

 

 


 


Úvodná stránka