Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Prírodné zaujímavosti

Historický park v Krušovciach

Historický park v KrušovciachPre všetkých tých, ktorí hľadajú oddych a relax v príjemnom prostredí, je ako stvorený historický park, ktorý spolu s kaštieľom tvorí vzácny harmonický celok. Okrem samotného kaštieľa sa v parku nachádza i Dom služobníctva, ktorý je v súčasnostiv rekonštrukcii a ďalšie pamiatky. Pre tých, ktorí si chcú aktívne zašportovať, je určené multifunkčné ihrisko a pre rodičov s deťmi zase detské ihrisko. Súčasťou parku je i kostol Narodenia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Chrám vo svojich útrobách skrýva mnoho vzácnych artefaktov, medzi najvzácnejšie patria zvon Panny Márie z roku 1468 s gotickým majuskulovým nápisom a zachované zvyšky románskych a gotických fresiek zo 14. storočia.

Vodná nádrž Nemečky

Vodná nádrž NemečkyObľúbeným miestom rybárov z celého okresu a jeho okolia je vodná nádrž Nemečky, ktorá bola postavená v roku 1965 z dôvodu zachytávania prívalových vôd, zavlažovania, zásobovania pivovaru v Topoľčanoch, ale i chovu rýb. Za viac ako 40 rokov svojej existencie nádrž využívali obyvatelia z blízkeho i ďalekého okolia na rôzne účely. V súčasnosti je známa najmä ako jedno z najobľúbenejších rybárskych miest v okrese, kde vám počas rybačky môže na návnadu zabrať kapor, šťuka, či zubáč. Areál vodnej nádrže je ako stvorený pre trávenie voľného času nielen pri rybačke, ale i člnkovaní a vychádzkach do prírody.

Jaskyňa Opálená skala

JASKYŇA OPÁLENÁ SKALANeďaleko lyžiarskej zjazdovky, ktorá sa nachádza západne od obce Podhradie, môžu návštevníci natrafiť na nenápadnú jaskyňu ukrývajúcu sa v hlbokých lesoch Považského Inovca. Táto jaskyňa s menom Opálená skala je dlhá asi 50 m a klesá do hĺbky 13,5 m. Napriek tomu, že sintrová výzdoba je značne poškodená, jaskyňa je obľúbeným domovom 6 druhov netopierov. Povráva sa, že jaskyňa Opálená skala bola v minulosti tajnou spojnicou medzi Topoľčianskym hradom a Tovarníckym kaštieľom, možno sa práve Vám pri návšteve podarí toto tajné prepojenie znovu objaviť.

Vodná nádrž Duchonka

VODNÁ NÁDRŽ DUCHONKAV srdci brezového hája, v severnej časti obce Prašice, v blízkosti 17 ha veľkej vodnej nádrže, sa nachádza rekreačná oblasť Duchonka, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou. V 70. a 80. rokoch minulého storočia bola dokonca medzinárodne uznávaným letným rekreačným strediskom. V súčasnosti je možné pobyt pri vodnej nádrži Duchonka spojiť s možnosťou člnkovania, surfovania ale i vodného bicyklov ania. Pre deti sú pripravené atrakcie ako nafukovací hrad a pod. Športovci určite ocenia tenisové kurty, volejbalové ihrisko, minigolf, či možnosť zahrať si stolný tenis. Súčasťou rekreačného strediska je i piesočnatá pláž v západnej časti vodnej nádrže. V letných mesiacoch je Duchonka obľúbeným miestom organizovania hudobných festivalov a diskoték, ktoré sa tešia veľkej popularite. Či už chcete tráviť voľný čas v príjemnom prírodnom prostredí, pri vode, alebo vyhľadávate miesto pre zábavu, Duchonka je pre vás ako stvorená.

Považský Inovec

POVAŽSKÝ INOVECPre milovníkov prechádzok príjemným prostredím lesa je ako stvorený Lesný náučný chodník Duchonka – Kulháň. Trasa tohto chodníka je vedená prevažne po asfaltovej ceste a je nenáročná na fyzickú kondíciu, čo z nej robí vhodnú prechádzku aj pre rodičov s  deťmi. Prechádzka týmto chodníkom je príjemným relaxom, popri ktorom návštevníci získajú tiež i základné informácie o lesoch, o ich význame, živote, pôvode a ochrane. Na vrchole Kulháň návštevníkov očakáva zariadenie poskytujúce možnosť rybolovu, občerstvenia teplými i studenými nápojmi, posedenie pod prístreškom, či prípravu pečeno-údených pstruhov. Po načerpaní nových síl je možné pokračovať modro značeným turistickým chodníkom na Panskú javorinu, jeden z najvyšších a najkrajších vrcholov Považského Inovca. Na jej vrchole sa nachádza 16 m vysoká trojposchodová rozhľadňa poskytujúca nádherné výhľady na okolité hrebene Považského Inovca, údolie Váhu s mestami Trenčín, Piešťany, ale i Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Topoľčany, či Nitru.

Tríbeč

TRÍBEČMilovníci turistiky sa môžu vydať v ústrety vrcholu Veľkého Tríbeča. Cestička strácajúca sa v hustom lesnom poraste vás povedie popri zurčiacej bystrinke cez zakvitnutú lúku plnú kvetov a okolo lietajúcich motýľov až k Dekanovej chate, ktorá je posledným náznakom civilizácie v tomto malebnom kúte prírody. A čo vás čaká  ďalej? Jeden z najkrajších úsekov výstupu, počas ktorého sa hustý les rozostúpi a poskytne vytrvalému návštevníkovi fantastické výhľady do malebného údolia rieky Nitry, ako by sa chcel pochváliť krásou okolitej prírody. Posledné stúpanie k vrcholu prechádza cez pozostatky starobylého hradiska, v ktorom vládne pokojná, priam nadpozemská atmosféra. Jeho návšteva počas skorej jesene, keď príjemne hrejúce slnko a vzduch nasýtený čerstvo pooranou zeminou v kombinácii s bohatým koncertom farieb ešte viac umocňuje genia loci tohto starobylého miesta, je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý zanechá hlboký dojem v každom milovníkovi prírody.

Jaskyňa Čertova pec

JASKYŇA ČERTOVA PECV nádhernom prírodnom prostredí Považského Inovca, ako stvorenom pre relax a rekreáciu sa nachádza jaskyňa Čertova pec. Táto tajuplná jaskyňa vo vápencovom brale v juhovýchodnej časti Považského Inovca už oddávna pútala pozornosť človeka. Archeologický výskum, ktorý tu prebiehal v rokoch 1958 – 1961 zistil, že v jaskyni sa nachádzalo niekoľko osídlení. Najstaršie z nich reprezentovala moustierská kultúra zo stredného paleolitu, ktorej charakteristickým predstaviteľom je človek neandertálskeho typu. Tento nález robí z Čertovej pece doposiaľ najstaršie známe jaskynné osídlenie na území Slovenska. Čertova pec je 27 m dlhá, priemerne 6 m široká a 4,6 m vysoká. Po jej prehliadke nezabudnite navštíviť neďaleký motorest s výbehom, v ktorom môžete zahliadnuť kozy, srnčiu zver a iné zvieratá.

Veľká skala

VEĽKÁ SKALAVhodným typom na príjemne strávený deň v pokojnom prostredí hôr pohoria Tríbeč je túra na Veľkú skalu. Váš výlet začnete mimo okresu Topoľčany, v obci Horné Lefantovce, odkiaľ sa vydáte po modro značenej turistickej trase smerom k liečebnému ústavu, ktorý sa nachádza v priestoroch monumentálneho kaštieľa. Napriek tomu, že jeho interiér nie je prístupný verejnosti, okolie kaštieľa je príjemným spestrením túry. Po prechádzke v parku pokračujte ďalej po modrej značke smerom k rázcestníku na vrchole Pusté. Odtiaľto sa nechajte viesť zelenou turistickou trasou až k mohutnému kremencovému vrcholu Veľká skala, z ktorého sa vám naskytnú nádherné výhľady do údolia rieky Nitry a v diaľke sa týčiaci masív Považského Inovca. Po tom ako sa nasýtite nádherných výhľadov môžete začať zostupovať k Oponickému hradu, jednému z obrannej línie hradov, ktorý nikdy nebol dobytý Turkami. Pri jeho návšteve sa môžete kochať úžasnými výhľadmi do údolia rieky Nitry a oddýchnuť si v obkolesení starých hradných múrov, ktoré sú mementom bohatej histórie tejto dominanty regiónu. Po tom ako si dostatočne oddýchnete a načerpáte novú energiu sa môžete vydať ďalej po zelenej turistickej trase do obce Oponice.

Pánská Javorina

Panska javorinaVýstup na Pánskú Javorinu môžete začať z obce Podhradie, kde určite stojí za návštevu čiastočne zrekonštruovaný Topoľčiansky hrad, ktorý je známou dominantou okresu. Po jeho prehliadke sa nechajte viesť modrou turistickou trasou naprieč obcou až k rázcestníku pod Smutným vŕškom odkiaľ sa ďalej vydajte po žltej trase k chatovej oblasti Dolné Zľavy. Odtiaľ to ďalej nasledujte žltú značku až do sedielka Jamka, kde sa táto trasa stretáva so zelenou značkou. Zo sedla pokračujte ďalej po zeleno značenej trase až na vrchol Pánskej javoriny. Po tom ako vystúpite na jeden z najvyšších a najkrajších vrcholov Považského Inovca, doprajte si ešte výstup na 16 m vysokú trojposchodovú rozhľadňu, z ktorej sa vám otvorí výhľad na okolité hrebene Považského Inovca, údolie Váhu s mestami Trenčín, Piešťany, ale i Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Topoľčany, či Nitru. Po tom ako sa rozhodnete pre vzostup nechajte sa opäť viesť zelenou trasou späť do sedla Jamka, kde sa však tento krát ďalej vydajte po zelenej značke. Prejdite cez malebné lúky pri osade Biela Bukovina, kde si môžete dočerpať zásoby pitnej vody a navštíviť pamätník z 2. svetovej vojny. Po tom ako zídete k rázcestníku Dolné Zľavy sa môžete rozhodnúť, či sa vrátite na Podhradie tou istou trasou akou ste prišli na vrchol alebo budete ďalej pokračovať údolím potoka Železnica, po zelenej trase do rekreačného strediska Duchonka, odkiaľ sa po žltej trase dostanete späť na Podhradie.

Marhát

MahátVýstup na Marhát je možno začať z obce Nitrianska Blatnica, ktorá je od jeho vrcholu vzdialená asi 6,5 km. Na námestí začína zelená turistická značka, ktorá stúpa smerom k slnkom zaliatym vrchom Považského Inovca. Počas výstupu sa oboznámite s históriou obce Nitrianska Blatnica a jej významnými kultúrno-historickými pamiatkami (Rotundou sv. Juraja, renesančným kaštieľom, či stredovekou baštou). Pri najbližšom turistickom rázcestníku, opustite zelenú značku a vydajte sa po žltej trase v ústrety Rotunde sv. Juraja, ktorá sa nachádza na malom skalnom ostrohu severne od obce pod úbočím Kozieho chrbta. Tento kostolík, miestnymi obyvateľmi nazývaný Jurko, po chádza z prvej tretiny 9. storočia a svoju dnešnú podobu získal po obnove, ktorá prebehla v 16. storočí. Od kostolíka sa vydajte dubovo-hrabovým lesom do sedla Marhát, kde vás čaká posledný informačný panel náučného chodníka rozprávajúci o osídlení tohto historického hradiska. Zo sedla je to už iba niekoľko minút po červenej značke k vrcholu, na ktorom stojí 17 metrov vysoká rozhľadňa, ktorá poskytuje nádherný výhľad na pohorie Tríbeč, husté lesy Považského Inovca, Vtáčnik, či Biele Karpaty. Po tom ako sa dostatočne nasýtite nádherného výhľadu, pokračujte ďalej po červenej značke až kým sa nedostanete k rázcestníku na Trhovičnej lúke, z ktorého odbočte na zelenú trasu smerujúcu späť do obce Nitrianska Blatnica.

 

 


 


Úvodná stránka