Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Rok 2009

Archív uskutočnených výstav v Galérii mesta Topoľčnay v roku 2009

Ladislav Záborský - Radosť z krásy 

Ladislav Schovanec - L´Art – Miroir de l´ Âme -  Umenie – zrkadlo duše

Ludivine Alleque a Július Fujak - Wordless 

Dielo tvojich rúk

Mish Mash 

Terézia Sládeková Žilíková - Mimo horizont 

Gemmae populi - rašenie topoľov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladislav Záborský - Radosť z krásy Ladislav Záborský - Radosť z krásy 

Majster Ladislav Záborský je autorom takmer 42 krížových ciest realizovaných v rôznych výtvarných technikách, je autorom viacerých návrhov na vitráže takmer v 25 kostoloch, vytvoril nástenné maľby na Slovensku i v dvoch kostoloch v Paríži. Jeho maliarske diela sú zastúpené v mnohých súkromných zbierkach na Slovensku, Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku, Japonsku, Palestíne a v USA. Záštitu nad jeho sakrálnou výstavou prevzala Anna Záborská – poslankyňa Európskeho parlamentu. Návštevou nás poctil aj Mons. Viliam Judák - sídelný biskup z Nitry a mnoho ďalších významných hostí.

 


 

Ladislav Schovanec - L´Art – Miroir de l´ Âme -  Umenie – zrkadlo dušeLadislav Schovanec - L´Art – Miroir de l´ Âme -  Umenie – zrkadlo duše

Ladislav Schovanec /*1941/, francúzsky maliar moravského pôvodu, sa verejnosti predstavil v prevažnej miere artefaktmi so sakrálnou tematikou. Majster Schovanec sa popri maľbe venuje ilustračnej práci, scénografii a reštaurovaniu umeleckých pamiatok. Svoju maliarsku a ilustračnú tvorbu prezentoval vo viacerých svetových galériách. Majster Ladislav Schovanec za svoju maliarsku tvorbu získal mnoho prestížnych cien, vyznamenaní a uznaní.

 

 


 

Ludivine Alleque a Július Fujak - Wordless Ludivine Alleque a Július Fujak Wordless 

Wordless je multimediálny projekt  Ludivine Allegue (F) a Jula Fujaka (SK). Vonkajšou líniou projektu je poštová korešpondencia, v podobe obrazových (Allegue) a hudobných (Fujak) listov. Od obyčajnej listovej komunikácie sa líši tým, že už v počiatočných fázach tvorenia listov obaja umelci vedome nahradzujú vzťah význam forma (znak) vzťahom význam sila (tu je sila myslená ako expression, výraz).Ponorení v umeleckom pnutí a istom type vzájomnej inšpirácie, napísali jeden druhému svoje listy. Obraz zvuku, zvuk obrazu.

 


 

Dielo tvojich rúkDielo tvojich rúk

V mesiaci jún sa v Galérii mesta Topoľčany konala celoslovenská prehliadka a súťaž vo výtvarnom umení „Dielo Tvojich rúk“. Toto kultúrno-duchovné podujatie spojené s vyhodnotením celoslovenskej súťaže a následnou vernisážou prilákalo širokú kultúrnu verejnosť v rámci celého Slovenska. Vo výstavných priestoroch galérie  sme mohli vidieť kresbu, maľbu, grafiku, fotografiu, priestorovú tvorbu a taktiež i keramiku. V jednotlivých kategóriách boli ohodnotené najlepšie výtvarné práce vecnými cenami. 

 


 

Mish Mash Mish Mash 

Mish Mash - kolektívnou výstava ktorou sa nám predstavila mladá generácia jedenástich umelcov, z ktorých piati sú zahraniční a šiesti slovenskí.  Misch Mash v slangovom slovníku by sme mohli voľne preložiť ako krížom – krážom, nezbedné zmiešanosti etc. Je to fakt, pretože protagonisti sa nám  predstavili variabilitou tech- ník i žánrov, ktoré nám, ako som uvažovala, predstavuje fresch umenie, alebo inak Yaung art of EUROPE. Aké umelecké médiá nám pred- stavili? Performens, inštaláciu krátkych animácií, stop frame, grafický dizajn, grafiku v prepojení s ready-maedom, kresbu a videoinštaláciu.

 


 

Terézia Sládeková Žilíková - Mimo horizont Terézia Sládeková Žilíková -Mimo horizont 

Životné jubileum akademickej maliarky Terézie Sládekovej – Žilíkovej je príležitosťou, kedy ona sama nielen sebe, ale i nám, ponúkla spätný pohľad na plody tvorivého úsilia, hľadania i nachádzania. Autorka sa verejnosti predstavila výstavou pod názvom „Mimo horizontu“, ktorá zahŕňala tri samostatné cykly. Prvým bol rovnomenný cyklus „Mimo horizontu“, druhý cyklus niesol názov „Priestor svetla“- tieto dva cykly vznikli koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia. Najnovší cyklus „Záhrada“ je datovaný rokom 2008.

 


 

Gemmae populi - rašenie topoľovGemmae populi - rašenie topoľov

Slávnostné otvorenie prvej kolektívnej výstavy Gemmae Populi predstavilo výber výtvarných artefaktov takmer 15 umelcov pochádzajúcich nielen z tohto regiónu, ale i výtvarných pedagógov pôsobiacich na Cirkevnej škole úžitkového výtvarníctva sv. Lukáša v Topoľčanoch. Autori prezentovali rôzne výtvarné techniky. Zastúpená bola maľba, autorská grafická technika, frotáž, akvarel, fotografia, keramika i plastika v dreve, kove i kameni. Napriek rôznorodosti výtvarných techník výstava pôsobila kompaktne a ucelene. 

 


 


 


Úvodná stránka