Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Rok 2010

Archív uskutočnených výstav v Galérii mesta Topoľčnay v roku 2010

Marián Mikloš - Obrazy a sochy

Umelecké reflexy zdravotne postihnutých občanov SR

15. výročie založenia SKDK

Jozef Jelenák, Ľudmila Jelenáková - Tvár času 

Zuzana Vatrtová + Stanislav Bajer - Skrytá realita dvoch tvári 

Akad. maliar Juraj Šufliarsky a Akad. sochár Drahomír Prihel - Výber z tvorby

Dielo tvojich rúk

Doc. akad. sochár Milan Lukáč – „Botanické sny“

Jolana Palajová, Mária Šefferová a Oľga Lacušková - Jarný salón

Viliam Šulík a Ján Kurinec

Jozef Vydrnák – Quercus et Populus

Práce žiakov Špeciálnej základnej školy

SOŠ drevárska v Topoľčanoch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marián Mikloš - Obrazy a sochy Marián Mikloš - Obrazy a sochy 

V Galérii mesta Topoľčany nám predstavil svoju tvorbu výtvarník a sochár Marián Mikloš z Banskej Bystrice. Jeho tvorba je zameraná na výjavy prírody, portrétne štúdie, mestské zákutia a figurálne kompozície. Nielen paleta, ale i drevo učarovali Mariánovi Miklošovi . V dotyku s drevom nachádza svoje celkové umelecké uspokojenie. Popri bytostnom cítení k lyrickým témam, motívu matky, symbolu ženy je preňho bohatou inšpiráciou i sám život a práca človeka v spojení s prírodou, ktorá nachádza odozvu v jeho realistickej tvorbe. V sochárstve sa viac zameriava na ľudovú kultúru a sakrálne veci.

 


 

Umelecké reflexy zdravotne postihnutých občanov SRUmelecké reflexy zdravotne postihnutých občanov SR

Na tejto výstave predstavili verejnosti svoju umeleckú tvorbu dvaja handicapovaní umelci – Danka Pekarovičová a Igor Frimmel. Danka Pekarovičová - je členkou Celosvetového združenia umelcov maľujúcich ústami a nohami. Jej diela sú známe na celom Slovensku i v zahraničí. Tvorba je pre ňu zmyslom života a spôsobom komunikácie so svetom. Igor Frimmel sa venuje predovšetkým fotografovaniu portrétov, reklamnej fotografii a aktom. Na výstave prezentoval súbor fotografií zobrazujúcich kone a prírodnú tematiku.

 


 

15. výročie založenia SKDK15. výročie založenia SKDK

Dňa 4. 11. 2010 sa v priestoroch Galérie mesta Topoľčany konala vernisáž výstavy k 15. výročiu založenia Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch. Táto súkromná škola má zriadené tri odbory: výtvarné spracovanie keramiky a porcelánu, úžitkovú maľbu a odevný dizajn. V Galérii mesta Topoľčany študenti vystavovali svoju tvorivosť, s dôrazom na divergentné myslenie a konanie vo všetkom, čo súvisí s umením, odevným dizajnom, textilom, celkovou kultúrou osobnosti, ako i výtvarnou stránkou a remeselným prevedením.  

 


 

Jozef Jelenák, Ľudmila Jelenáková - Tvár času Jozef Jelenák, Ľudmila Jelenáková Tvár času 

Tvár času - výstava, kde svoju tvorbu verejnosti predstavili manželia Jelenákovci, pani Ľudmila a Jozef. Pani Ľudmilu oslovila technika monotypie, ktorou dokáže bravúrne zvládať námety, ktoré sa rozhodla stvárniť. Tvorbu Jozefa Jelenáka možno rozdeliť do viacerých výtvarných okruhov. Jedným je príroda a prechádzky krajinou. Druhým námetovým okruhom sú figurálne kompozície, predovšetkým motív devy, ženy, v ktorých odhaľuje krásu ženského tela. V poslednom období autora oslovila abstraktná maľba, v ktorej cítiť uvoľnenie a rozlet.

 


 

Zuzana Vatrtová + Stanislav Bajer - Skrytá realita dvoch tvári Zuzana Vatrtová + Stanislav Bajer Skrytá realita dvoch tvári 

Zuzana Vatrtová sa prezentovala dielami, v ktorých pretavila tvorivé myšlienky do artefaktov nielen s imaginárnou tematikou, ale zamýšľa sa aj nad fenoménom času a priestoru. Abstraktné diela realizuje kombinovanou technikou – akryl s využitím prvkov buď zlatej alebo striebornej farebnosti. Stanislav Bajer sa venuje najmä dielam v duchu expresívnej abstrakcie, ktoré neprezentujú realitu vonkajšieho sveta, ale vizualizujú vnútorné, neviditeľné stavy a emócie artikulované prostredníctvom formálnych prostriedkov farby, plochy, tvaru a priestoru. 

 


 

Akad. maliar Juraj Šufliarsky a Akad. sochár Drahomír Prihel - Výber z tvorbyAkad. maliar Juraj Šufliarsky a Akad. sochár Drahomír Prihel - Výber z tvorby

Akad. maliar Juraj Šufliarsky sa radí k tvorcom rozvíjajúcim neoexpresívny program. Vo svojej voľnej tvorbe sa venuje médiám kresby, grafiky, monotypie a frotáže. V kresbe kombinuje rôzne materiály a techniky, využívajúc ich kontrastné hodnoty na gradáciu výrazného pôso-benia. Sklenené objekty akad. sochára Drahoníra Prihela sú nabité dynamikou rozprávajú príbehy o živote a zo života. Imaginatívne plastiky sú poéziou, v tomto médiu, v ktorých autor tlmočí svoje sny, predstavy, rozpráva o vesmírnych koráboch, morskom svete, ktorý ho sústavne očarúva. 

 


 

Dielo tvojich rúkDielo tvojich rúk

„Dielo Tvojich rúk“ je názov výstavy, ktorá prebieha v priestoroch galérie mesta. Výstavu organizovala už po piaty krát Cirkevná škola úžitkového výtvarníctva a základnej umeleckej školy sv. Lukáša v Topoľčanoch. Nad celou výstavou prevzal záštitu primátor mesta Ing. Peter Baláž.  Aj v tomto ročníku sa vo výtvarnej časti súťaže zúčastnilo 158 škôl z celého Slovenska , pričom najlepšie práce boli vystavené v priestoroch galérie. Mladé talenty tu predstavili maľbu, kresbu, grafiku, priestorovú tvorbu a taktiež i keramiku.

 


 

Doc. akad. sochár Milan Lukáč – „Botanické sny“Doc. akad. sochár Milan Lukáč  „Botanické sny“

Tvorba Milana Lukáča vychádza z moderných tradícií pop artového pohľadu. Zo sochárskych materiálov rád používa najmä kov a drevo. Najčastejšie však pracuje okrem bronzu aj s ready meadom, ktorý mu poskytuje v rámci jeho tvorivého programu inšpiráciu i dôslednú vizualizáciu svojich predstáv do citlivých a súčasne varujúcich výpovedí. Doménou v jeho tvorbe je flóra a fauna. Ríša živočíšneho sveta – rôzne druhy vtákov, hmyzu a rýb. Učarovala mu príroda, vodný živel i svet botanických atlasov. Svoje sochy integruje s priestorom.

 


 

Jolana Palajová, Mária Šefferová a Oľga Lacušková - Jarný salónJolana Palajová, Mária Šefferová 
a Oľga Lacušková - Jarný salón

Ing. Jolana Palajová sa venuje maľbe panoramatických prírodných scenérií, dedinských zákutí a mestských motívov. Mária Šefferová sa vo svojej komornej tvorbe venuje abstraktnej maľbe. Maliarka pracuje prevažne s kombinovanou technikou – akryl v kombinácii s leskom, pričom podklad diel štruktúruje. Oľga Lacušková sa venuje keramike, ktorá jej učarovala. Okrem dekoratívnej, glazovanej keramiky sa tiež venuje úžitkovým predmetom. Venuje sa i tvorbe šperkov.

 


 

Viliam Šulík a Ján KurinecViliam Šulík a Ján Kurinec

Spoločným výstavným projektom sa verejnosti predstavili dvaja mladí, ambiciózni výtvarníci a pedagógovia Viliam Šulík a Ján Kurinec. Viliam Šulík sa prezentuje projektom NAUSEA, v ktorom sa hlbšie ponára do širokej témy racionálna a emocionálnej ľudskej bytosti v dvoch prelínajúcich sa rovinách. Kresliarska tvorba Jána Kurinca je orientovaná na dôslednosť a precíznosť v technike perokresby a kombinovaných techník , v ktorých možno sledovať uvoľnenosť maliarskeho rukopisu. Autor je vo svojich artefaktoch inšpirovaný ľudskou figúrou, jej premenami a variáciami. 

 


 

Jozef Vydrnák – Quercus et PopulusJozef Vydrnák – Quercus et Populus

Quercus et Populus alebo duby a topole je symbolické spojenie toho, čo chcel autor tejto výstavy Jozef Vydrnák povedať nielen obyvateľom mesta Topoľčany, ale aj svojho rodného mesta teda Dubnice nad Váhom. A práve preto záštitu nad touto výstavou prevzali Ing. Peter Baláž - primátor mesta Topoľčany a Ing. Jozef Gašparík – primátor mesta Dubnica nad Váhom. Z diel Jozefa Vydrnáka zaznievajú poetické príbehy človeka i celého ľudstva. Stali sa úprimnými vyznaniami umelca, pre ktorého tvorba stále zostáva emotívnou a radostnou hrou, vyžarujúcou energiu a optimizmus.

 


 

Práce žiakov Špeciálnej základnej školyPráce žiakov Špeciálnej základnej školy

V Galérii mesta Topoľčany vystavovala práce svojich žiakov Špeciálna ZŠ pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, Pod Kalváriou, Topoľčany. Intelekt týchto detí sa nachádza v pásme ľahkého mentálneho postihnutia.  Aj napriek svojim hendikepom títo žiaci ukázali a do svojich prác vyjadrili svoje pocity, nálady a svoju vynaliezavú šikovnosť. Interiér galérie sa zmenil na rozprávkovú miestnosť plnú farebných obrázkov, vertikálnych plastík a zaujímavých ručných výtvarných prác. 

 


 

SOŠ drevárska v TopoľčanochSOŠ drevárska v Topoľčanoch

Dňa 19. januára 2010 sa v priestoroch Galérie mesta Topoľčany uskutočnila vernisáž k výstave – FAREBNÉ SPEKTRUM II. - Strednej odbornej školy drevárskej v Topoľčanoch. Mladé talenty prezentovali svoje diela prostredníctvom dizajnérskej činnosti, využili rôzne formy techník, či už priestorové alebo plošné. Celá výstava bola rozdelená na dve časti. V prvej prezentovali študentské práce ako tvorivý proces, v druhej problematiku dotvárania interiéru výtvarnými prácami, umeleckými a úžitkovými predmetmi žiakov lukratívnych odborov ako tvorba nábytku a interiéru, umelecký stolár, či čalúnnik.

 


 


 


Úvodná stránka