Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Rok 2014

Archív uskutočnených výstav v Galérii mesta Topoľčnay v roku 2014

Posolstvo anjelov - Katarína Fumačová – Jahnová, Róbert Žilík

Prezentačná výstava pri príležitosti výročia založenia Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch

Budúcnosť Stummerovej nemocnice v študentských prácach FA STU v Bratislave

Akademický sochár Imrich Vanek - Homó in ars

5 rokov Galérie mesta Topoľčany

Dielo tvojich rúk

Výstava bábok a scénických prvkov

Farebná fantázia V.

IV. ročník výstavy výtvarných prác žiakov špeciálnych škôl v meste Topoľčany

Táňa Rjabininová, Ján Kurinec – „Dmol“

Erika Szöke – „Mémoires“

FAREBNÉ SPEKTRUM V. (Práce študentov SOŠ drevárskej V Topoľčanoch)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posolstvo anjelov - Katarína Fumačová – Jahnová, Róbert ŽilíkPosolstvo anjelov - Katarína Fumačová – Jahnová, Róbert Žilík

Mladá výtvarníčka Katka Fumačová–Jahnová a všestranne orientovaný umelec Róbert Žilík nám vo vianočnom období predstavili čistý, duchovný svet, pobádajúci k zamysleniu. Odraz duchovných sfér sme našli u Katky v expresívne ladených figurálnych kompozíciách - anjelských bytostí. Róbert sa prezentoval artefaktmi v materiáli drevo a dielami v kombinovanej technike. Všetky sa dotýkali vianočnej tematiky a ľudových tradícií. 

 


 

Prezentačná výstava pri príležitosti výročia založenia Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v TopoľčanochPrezentačná výstava pri príležitosti výročia založenia Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch

V roku 2014 sme si pripomenuli 20.výročie Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša a Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva. Predstavitelia mesta Topoľčany si vždy uvedomovali okrem hodnoty vzdelávania aj hodnotu umenia v živote a podporovali ich. Práve tieto školy okrem všeobecného vzdelania rozvíjajú talent a umelecké nadanie študentov a tým zastupujú neodmysliteľné miesto v štruktúre stredných škôl mesta Topoľčany.

 


 

Budúcnosť Stummerovej nemocnice v študentských prácach FA STU v Bratislave

Budúcnosť Stummerovej nemocnice v študentských prácach FA STU v Bratislave 

Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa pustili do štúdie, ktorej cieľom bolo pouvažovať nad tým, ako by areál Stummerovej nemocnice  mohol v budúcnosti vyzerať. Študenti spracovali niekoľko návrhov na obnovu v podobe architektonických štúdií. Tak vznikli práce zamerané na jednotlivé objekty, ako aj práce zamerané na areál ako celok.

 


 

Akademický sochár Imrich Vanek - Homó in arsAkademický sochár Imrich Vanek - Homó in ars

Osobnosť maestra Vaneka prináleží od obdobia 2. polovice 20. storočia k najvýznamnejším a najprogresívnejším umelcom na Slovensku. Okruh jeho tvorby možno rozdeliť do dvoch polôh – monumentálnej a komornej. Ako kreatívny tvorca sa prezentuje i v monumen- tálnej tvorbe v architektúre. Do súčasnej doby vytvoril takmer 70 monumentálnych diel, formulovaných v nástenných kompozíciách alebo v keramických objektoch.

 


 

5 rokov Galérie mesta Topoľčany5 rokov Galérie mesta Topoľčany

Dňa 03.07.2014 sa v Galérii mesta Topoľčany uskutočnila slávnostná vernisáž pri príležitosti piateho výročia jej založenia. Galéria počas obdobia piatich rokov realizovala takmer 50 výstav, na ktorých svoju tvorbu predstavilo približne 150 autorov za Slovenska i zahraničia v rámci individuálnej i kolektívnej prezentácie. Výstava bola realizovaná zo zbierkového fondu galérie, ktorý pozostáva z umeleckých diel, ktoré nám darovali  umelci vystavujúci v galérii mesta Topoľčany.

 


 

Dielo tvojich rúkDielo tvojich rúk

V Galérii mesta Topoľčany sa uskutočnilo vyhodnotenie súťažnej prehliadky Dielo tvojich rúk a vernisáž výstavy výtvarných prác.  Súťaž organizuje MŠVVaŠ SR, Cirkevná škola úžitkového výtvarníctva sv. Lukáša a Cirkevná základná umelecká škola sv. Lukáša v Topoľčanoch pod záštitou  primátora mesta Topoľčany. Súťaž je určená pre žiakov štátnych, cirkevných a súkromných materských škôl, základných škôl, základných umeleckých škôl a stredných umeleckých škôl na území Slovenskej republiky. 

 


 

Výstava bábok a scénických prvkovVýstava bábok a scénických prvkov

Mestské kultúrne stredisko Topoľčany, Tribečské osvetové stredisko Topoľčany a členovia niekdajšieho bábkarského súboru Mierováčik pripravili v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici v Galérii mesta Topoľčany výstavu bábok a scénických prvkov Baran Bé a jeho súputníci, čiže Panáci na pľaci. Výstava bola retrospektívou aktivít amatérskych bábkarských súborov Strojárik Martin, Slniečko Semerovo, D 121 Púchov a Mierováčik Topoľčany, ktoré v rokoch 1980 až 1990 tvorili špičku bábkarskej tvorby na Slovensku.

 


 

Farebná fantázia V.Farebná fantázia V.

Farebná fantázia V. ( do fantázie cez „katedrálovo“) - výstava prác žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch. Talentovaný žiaci z mesta Topoľčany a jeho okolia predviedli verejnosti svoje diela vytvorené rôznymi technikami. Názov Farebná fantázia bol skutočne výstižný. Fantázii sa medze nekladú a žiaci farbami skutočne nešetrili. Diela boli naozaj nápadité a pestrofarebné.

 


 

IV. ročník výstavy výtvarných prác žiakov špeciálnych škôl v meste TopoľčanyIV. ročník výstavy výtvarných prác žiakov špeciálnych škôl v meste Topoľčany

Dňa 03. 04. 2014 sa konala v Galérii mesta Topoľčany vernisáž  k  IV. ročníku výstavy výtvarných a priestorových prác žiakov špeciálnych škôl v meste Topoľčany.  Autormi vystavených prác boli  deti zo Špeciálnej základnej školy internátnej, Pod kalváriou a Spojenej školy internátnej na Továrnickej ulici. Žiaci napriek svojim hendikepom vytvorili krásne práce. Galériu zaplnili pestrofarebné obrázky vytvorené rôznymi technikami a veselé priestorové ručné práce.

 


 

Táňa Rjabininová, Ján Kurinec – „Dmol“Táňa Rjabininová, Ján Kurinec – „Dmol“

Výstava „ D mol“ ponúkla z výtvarných médií knižnú ilustráciu z autorskej dielne Jána Kurinca a novšie médium - konceptuálne umenie Táni Rjabininovej. Ján Kurinec je slovenský ilustrátor a na výstave  sa prezentoval   ilustráciami ku knihám, z ktorých spomenieme: Karpatské povesti, Povesti z Pohronia, Povesti z Novohradu. Táňa Rjabininová svoje diela k citáciám Ludwiga Wittgeisteina tvorila hĺbkotlačovou technikou, kde dominuje suchá ihla. Využíva však  i akvatintu a čiarkový lept.

 


 

Erika Szöke – „Mémoires“

Erika Szöke – „Mémoires“

Autorskou výstavou sa v Galérii mesta Topoľčany verejnosti predstavila  mladá, uznávaná umelkyňa Erika Szöke s výstavným projektom  „Mémories“.  Mladá autorka grafiku svojich artefaktov poníma ako hravú syntézu viacerých mediálnych možností s variabilitou rôznych významových atribútov. V jej dielach je zakódovaná i “Gender mémoires” – “Rodová pamäť” nesúca v sebe posolstvá predchá- dzajúcich generačných reťazcov. 

 


 

FAREBNÉ SPEKTRUM V.( Práce študentov SOŠ drevárskej V Topoľčanoch )FAREBNÉ SPEKTRUM V. 

Piaty ročník  výstavy  prác žiakov SOŠ drevárskej v Topoľčanoch, na ktorom nádejné talenty  predstavili verejnosti svoje ročníkové práce. Výstava sa koná ako prezentácia školy a je bránou k voľbe povolania a výberu strednej školy pre žiakov 9. ročníkov. Je zložená z dvoch časti, v jednej sú študentské práce a v druhej dotváranie interiéru. Návštevníci ocenia najmä umelecké a úžitkové predmety žiakov odboru tvorba nábytku a interiéru, umelecký stolár, stolár a čalúnnik. Začínajúci umelci použili známe techniky – maľba, grafika, koláž a a ich vzájomné kombinácie.

 


 


 


Úvodná stránka