Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Topolčany Návštevník
 
 

Rok 2015

Archív uskutočnených výstav v Galérii mesta Topoľčnay v roku 2015

Eva Bachratá - Linhartová - Farebná zima

Rudolf Cigánik - Výber z tvorby    

Vladimír Plachý - Výber z tvorby

Vladimír Zaťka - Umenie je harmónia

Z tvorby Jozefa Jelenáka a Ľudmily Jelenákovej (1940-2012)
Byla to píseň pro tebe má milá - Jaroslav Seifert

Jozef Dobiš etc ... (výber z tvorby)

Farebná fantázia VI

Tvorive spektrum žiakov špeciálnych základných škôl

Jozef, Jana a Ľudmila paško - Ateliér JP - "Súzvuk protikladov"

25 rokov Slovenskej spoločnosti priateľov Francúzska a frankofónneho sveta v Topoľčanoch

Rudolf Keimel - UnionArt - Tea Marciano - RETROSPEKTÍVA  1987 - 2014

 

Eva Bachratá - Linhartová - Farebná zima

Eva Bachratá - Linhartová - Farebná zima

Ťažiskom tvorby autorky sa stala metafora neustále sa obmieňajúcej cyklickej premeny prírody.Citlivo vníma a do svojej tvorby pretavuje každodenné tiché a úprimné stretnutia s krajinou v každom ročnom období.Technika pastelu jej poskytuje širokú škálu variability farebných polôh vyúsťujúcich v kompaktný a pôsobivý artefakt.Inšpirácia, ktorou ju obohacuje príroda, nie je založená iba na vizuálnom kontakte, ale vyviera priamo z jej vnútorného sveta, ktorý s radosťou  rozdáva všetkým, ktorí precítia a vnímajú jej diela ako posolstvo. Vladimír Plachý - Výber z tvorby Závesný obraz po určitom stagnovaní, kedy sa do popredia dostávali novšie výtvarné techniky a médiá – či už konceptuálne umenie, umenie akcie, site – specific art, vidoumenie alebo inštalácie, sa v priebehu posledných rokov dostáva do popredia a zažíva svoju renesanciu.Dokladom toho je i dnešná autorská výstava Vladimíra Plachého. Autora oslovuje poézia krajiny, zákutia Tatranskej prírody, lesov, dolín a pokojných vodných hladín Slovenska.Rudolf Cigánik - Výber z tvorby 

Výstava autora predstavila výber z jeho bohatej a širokospektrálnej tvorby.  Ponúkla nám svoju maliarsku a grafickú tvorbu. V oboch výtvarných médiách prevládali figurálne kompozície. V nich autor zachytáva vnútorné napätie, postavenie človeka v priestore a v kontexte diania.  Vytvoril farebne veľmi príťažlivé, dynamické figurálne kompozície v duchu expresívnej abstrakcie.  Gestickou maľbou stvárnil neuveriteľne slobodné, akoby osudové postavy z obrazov Francisa Bacona /1909-1992/ autora,  ktorý tvoril v duchu diel novej figurácie.


 

Vladimír Plachý - Výber z tvorbyVladimír Plachý - Výber z tvorby

Závesný obraz po určitom stagnovaní, kedy sa do popredia dostávali novšie výtvarné techniky a médiá – či už konceptuálne umenie, umenie akcie, site – specific art, vidoumenie alebo inštalácie, sa v priebehu posledných rokov dostáva do popredia a zažíva svoju renesanciu.Dokladom toho je i dnešná autorská výstava Vladimíra Plachého. Autora oslovuje poézia krajiny, zákutia Tatranskej prírody, lesov, dolín a pokojných vodných hladín Slovenska.

 


 

Vladimír Zaťka - Umenie je harmónia

Vladimír Zaťka - Umenie je harmónia  

Vladimí Zaťka je amatérsky výtvarník.Základ výtvarným ambíciám mladému autorovi dal významný slovenský maliar Vladimír Fulka, pedagóg a výborný akvarelista. Po Vladimírovi Fulkovi ho v maľbe viedol akademický maliar Jozef  Žatka a za svoj umelecký rast vďačí aj spolupráci s akademickými maliarmi Jozefom Šulom a Alojzom Machom. Jedným z inšpirujúcich prvkov v jeho obrazoch je hudba, jej harmónia i disharmónia."

 


 

Z tvorby Jozefa Jelenáka a Ľudmily Jelenákovej (1940-2012) Byla to píseň pro tebe má milá -Jaroslav SeifertZ tvorby Jozefa Jelenáka a Ľudmily Jelenákovej (1940-2012)
Byla to píseň pro tebe má milá -Jaroslav Seifert

Životné jubileum človeka, je vždy vážnym poobhliadnutím sa spätne do svojho života, hodnotenia výsledkov svojej tvorivej duševnej práce a aktivity. K takémuto hodnoteniu do- spieva Jozef Jelenák, maliar i pedagóg, ktorý si pripomína krásne životné jubileum, v plnej tvorivej sile, osemdesiatku. 

 


 

Akad. maliar Jozef DobišJozef Dobiš etc...
(výber z tvorby)

Akademický maliar Jozef Dobiš pri príležitosti svojho životného jubilea - 60. narodenín - sa verejnosti predstavil prierezom zo svojej bohatej, širokospektrálnej komornej tvorby od obdobia 80. rokov 20. storočia, to značí prác, ktoré maľoval ešte v prípravke na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. Milana Rašla. Sú to portréty v technike ceruza a olej. 

 


 

Vernisáž výstavy Farebná fantázia VI

Farebná fantázia VI.

Farebná Fantázia VI - výstava výtvarných diel žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch. Talentovaný žiaci z mesta Topoľčany a jeho okolia predviedli verejnosti svoje diela vytvorené rôznymi technikami. Názov Farebná fantázia bol skutočne výstižný. Diela boli naozaj nápadité a pestrofarebné.

 

 


 

Vernisáž výstavy výtvarných prác žiakov špeciálnych škôl v meste TopoľčanyTvorivé spektrum 

V dňoch 3. – 15. apríla  2014 sa v Galérii mesta Topoľčany konal jubilejný piaty ročník prezentačnej výstavy výtvarných a priesto- rových  prác žiakov s mentálnym a rečovým postihnutím. Organizátorom tejto kultúrno-spoločenskej akcie sú od jej vzniku dve špeciálne základné školy sídliace na území mesta - Spojená škola internátna na Tovarníckej ulici a Špeciálna základná škola internátna Pod kalváriou.

 

 


 

Jozef, Jana a Ľudmila paško - Ateliér JP - Jozef, Jana a Ľudmila Paško-
Ateliér JP - "Súzvuk protikladov"

Vôbec prvá výstava na pôde Galérie mesta Topoľčany, ktorá prezentovala artefakty z oblasti umeleckých remesiel - umeleckého kováčstva a keramickej tvorby autorov  Jozefa Paška, Jany Paškovej a Ľudmily Paškovej. Ich artefakty sú inšpirované prírodou, ich vlastnou záhradou, v ktorej poletujú pestrofarebné motýle a rýchlym tempom lezúce chrobáčiky. Stvárňujú i nezbedné   dúhové svätojánske mušky, vážky a iné milé zvieratká z ríše fauny.

 


 

25 rokov Slovenskej spoločnosti priateľov Francúzska a frankofónneho sveta v Topoľčanoch25 rokov Slovenskej spoločnosti priateľov Francúzska a frankofónneho sveta v Topoľčanoch

Pri príležitosti jubilea mali návštevníci Galérie možnosť nahliadnuť do obdivuhodnej činností tejto spoločnosti . Jej činnosť je zameraná najmä na výučbu francúzskeho jazyka a organizovanie rôznych podujatí a zájazdov do Francúzska a iných krajín. Ich  priatelia z Francúzska naopak prichádzajú k nám v rámci výmenných pobytov spoznávať  krásy a zaujímavosti Slovenska.

 


  

Rudolf Keimel - UnionArt - Tea Marciano - RETROSPEKTÍVA  1987 - 2014Rudolf Keimel - UnionArt - Tea Marciano - RETROSPEKTÍVA  1987 - 2014

Úzkym výberom zo svojej bohatej maliarskej tvorby sa verejnosti predstavil autor rakúskeho pôvodu, medzinárodne uznávaný architekt a maliar Rudolf Keimel. Prezentovaná diela boli členené nielen podľa výtvarných techník – akryl, olej, akvarel, ale tematicky priblížili divákovi kolorit krajín Austrálie, Malajzie, Talianska, Grécka a romantické zákutia rodného Rakúska, v ktorých bolo možné vnímať nielen jeho maliarsky rukopis, ale  i rukopis architekta.


 

 

 

 

 

 

 


 


Úvodná stránka